SUPERŽELEZO

    SUPERŽELEZO

    Doplněk stravy.
    Superželezo je vhodné pro situace, kdy dochází ke snížení hladiny železa v našem organismu. Takovými situacemi může být silná menstruace, těhotenství, dárcovství krve a plazmy (ke zlepšení podmínek pro tvorbu nových erytrocytů). Také vegetariánství a  veganství představuje omezený přísun železa. Použitá forma železa je velkou předností tohoto přípravku, protože čistá forma železa v jeho elementární podobě je velmi šetrná pro náš organismus v porovnání se železem ve formě solí. Favea nabízí produkt obsahující čisté tzv. karbonylové železo. Jedná se o elementární železo redukované v procesu karbonylace.

    Kategorie:


    Přípravek lze koupit v internetové obchodě kliknutím na níže uvedený odkaz nebo ve všech lékárnách. Pokud ho lékárna na skladě nemá, může ho zpravidla ještě tentýž nebo následující den objednat a naskladnit.

    Koupit

    Popis

    Superželezo je vhodné pro situace, kdy dochází ke snížení hladiny železa v našem organismu. Takovými situacemi může být silná menstruace, těhotenství, dárcovství krve a plazmy (ke zlepšení podmínek pro tvorbu nových erytrocytů). Také vegetariánství a  veganství představuje omezený přísun železa.  Použitá forma železa je velkou předností tohoto přípravku, protože čistá forma železa v jeho elementární podobě je velmi šetrná pro náš organismus v porovnání se železem ve formě solí. Favea nabízí produkt obsahující čisté tzv. karbonylové železo. Jedná se o elementární železo redukované v procesu karbonylace.

     

    Železo a Folát (kyselina listová):

    – přispívají ke správné funkci imunitního systému
    – přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání
    – podílí se na procesu dělení buněk
    – přispívají k normální krvetvorbě

    Železo:

    – přispívá k normálnímu energetickému metabolismu

    Folát (kyselina listová):

    – přispívá ke správnému metabolismu homocysteinu

     
    Složení: plnidlo (mikrokrystalická celulóza), elementární železo, zahušťovadlo (hydroxypropylmethylcelulóza), látka protispékavá (hořečnaté soli mastných kyselin), stabilizátor (polyvinylpyrolidon), kyselina pteroylmonoglutamová.

    Aktivní látky v 1 tabletě DRHP % *
    Železo v elementární formě 14 mg 100
    Kyselina listová (kyselina pteroylmonoglutamová) 200 µg 100
    *denní referenční hodnota příjmu

     

    Dávkování: 1 denně 1 tabletu před večerním jídlem. Doporučujeme 1-3 měsíční kůru před plánovaným těhotenstvím, před plánovanou operací nebo před dárcovstvím krve.

    Balení: 30 tablet/ Hmotnost obsahu 6,5 g

    Upozornění: Není určeno pro děti do 3 let. Nenahrazuje pestrou stravu. Nepřekračujte doporučené dávkování.

    Skladování: Skladujte v suchu a temnu při teplotě do 30 °C. Ukládejte mimo dosah dětí.

    Produkt je vyráběn v závodě splňujícím podmínky GMP (Good Manufacturing Practice, Správná výrobní praxe).

     

    Železo – obecné informace

    Vstřebávání a metabolismus železa

    Železo patří mezi mikroelementy neboli stopové prvky. Zdravý organismus dospělého člověka obsahuje 2,5 až 4 g , přičemž spodní hranice se týká menstruujících žen (40 mg/kg) a horní dospělého muže.

    Jeho správné hladiny jsou důležité pro zdraví, kdy ovliňují i většinu významných dějů v organismu.

    Funkce železa v organismu

    Obecně je známo, že vazbou na hemoglobin (barvivo obsažené v červených krvinkách) umožňuje železo přenos kyslíku mezi plícemi a cílovými tkáněmi.Asi  60 % je vázáno v hemoglobinu červených krvinek a 15 % pak součást myoglobinu  ve svalových tkáních.Obě tyto proteinové složky se podílí na zásobování buněk kyslíkem včetně svalové činnosti. Navíc 25 % zásob železa je uloženo ve formě dalších sloučenin jako je feritin a hemosiderin hlavně v játrech, slezině a kostní dřeni. Také je v menší míře součástí metaloproteinu laktoferinu, který mj. kontroluje množení mikroorganismů v těle.

    Vstřebávání železa

    Již tento stručný přehled funkcí železa v organismu vysvětluje fakt, proč je jeho příjmu věnována dlouhodobě zvýšená pozornost. Dalším důvodem vědeckého zájmu je poměrně složitý způsob vstřebávání a metabolismu tohoto prvku a také překvapivě nízká využitelnost železa přijatého s potravou – ta se pohybuje mezi pouhými 3-6 %. Potravinové zdroje železa pocházejí z „hemového“ železa (hemoglobin a myoglobin z masa, drůbeže a ryb) a „nehemového“ železa (z rostlinné stravy, mléčných produktů a železitých aditiv používaných potravinářským průmyslem).

    Železo přijaté s potravou musí být nejprve uvolněno z komplexů, ve kterých je vázáno většinou v podobě trojmocného železa/Fe3+. Účinkem žaludečních šťáv (kyselinou chlorovodíkovou HCl) anebo kyselinou askorbovou je redukováno na využitelné dvojmocné železo/Fe2+. Zde je třeba zdůraznit, že tento proces může být blokován řadou látek, například fytáty (organické soli fosforu), ionty vápníku a polyfenolickými látkami obsaženými v zeleninové vláknině , čaji a kávě atp. Ke vstřebávání Fe2+ dochází především ve dvanácterníku pomocí nespecifických bílkovinných přenašečů. Ty mohou vázat nejen železo, ale také zinek, mangan, měď a další prvky. Z toho logicky vyplývá, že mezi jednotlivými prvky může nastat soupeření, zejména při nadbytku některého z nich.

    Větší část využitelného železa přestupuje do krve a poté je transportována do kostní dřeně, kde se účastní krvetvorby. Vstřebávání železa z potravy stoupá při poklesu jeho zásob v organismu nebo při zvýšené krvetvorbě. Současně se také více železa uvolňuje ze zásob do krve a méně je ukládáno do podoby zásobního feritinu. Po rozpadu červených krvinek ve slezině může být železo znova využito v kostní dřeni anebo k doplnění zásob, což dokládá ekonomické nakládání s tímto stopovým prvkem. Při nadbytku železa je feritin transportován do střeva a takto se dostává do exkretů. Průvodním jevem bývá tmavá a tuhá stolice.

    Zvýšená potřeba železa

    Výraznější nedostatek železa se projevuje zpočátku nespecificky – malátností, celkovou ochablostí, bledostí. Rychle nastupuje únava i po menší námaze, u žen je popisováno i výrazné snížení sexuální aktivity. Dlouhotrvající nedostatek železa vede k anémii (chudokrevnosti). Klesá počet červených krvinek, který je často doprovázen vzestupem hladiny krevních destiček, dochází také ke snižování obsahu hemoglobinu v krvi.

    Železo tedy přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu a přenosu kyslíku v těle, což vede ke snížení míry únavy a vyčerpání.

     Železo také přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a podílí se na procesu dělení buněk.  V neposlední řadě pak udržuje ve zdraví rozpoznávací funkce organismu a přispívá k normální funkci imunitního systému.

    Vývojem formulovaná mikronizovaná forma železa se postupně rozpouští v žaludečních šťávách (HCl), což je významné i pro postupné střevní vstřebávání. Kombinace s kyselinou listovou/folátem   přispívá k normální krvetvorbě  v kostní dřeni a jedná se tedy o synergický účinek.  Kromě využití deklarovaného výrobcem může Superželezo nalézt i širší uplatnění, například při problémech s jinými preparáty železa, nebo při zjevném nedostatečném příjmu železa potravou. V této souvislosti je třeba upozornit na skutečnost, že mléčné diety a vegetariánská strava mohou rovněž přispět k nedostatku železa.Také zvýšená fyzická aktivita vedoucí k růstu svalové hmoty je doprovázena zvýšenou spotřebou železa pro syntézu svalového myoglobinu.

    Konzumace masa nebo ryb s jinými potravinami obsahujícími  nehemové železo (jako je doplněk stravy Superželezo) přispívá k lepšímu vstřebávání železa, v případě že dávka obsahuje nejméně    50 g masa nebo ryb v jedné kvantifikované porci. 

    Příznivého účinku se tedy dosáhne konzumací 50 g masa nebo ryb současně s potravinami obsahujícími nehemové železo.

     

    Pro odbornou veřejnost

    Ing. Ivan Mach, CSc. – Doplňky stravy – Železo – fakta využitelná při prodeji v lékárně

    Vstřebávání a metabolismus železa
    Železo patří mezi mikroelementy neboli stopové prvky. V těle dospělého člověka je ho necelých 5 g. Jeho stopy však vedou k většině významných dějů v organismu.

    Funkce železa v organismu
    Obecně je známo, že vazbou na hemoglobin (barvivo obsažené v červených krvinkách) umožňuje železo přenos kyslíku a oxidu uhličitého mezi plícemi a cílovými tkáněmi. Jako součást myoglobinu (sloučenina podobná hemoglobinu, obsažena ve svalových tkáních) se podílí na zásobování kyslíku využitelného při svalové činnosti. Železu vlastně vděčíme za účinný oxidativní způsob získávání energie. Obsaženo v cytochromech (bílkoviny ze skupiny hemoproteinů – stejně jako hemoglobin či myoglobin) hraje klíčovou roli při transportu elektronů v buňce, jehož důsledkem je vznik adenosintrifosfátu (ATP), obecně využitelné energetické sloučeniny. Železo sehrává také pozitivní úlohu v procesu stárnutí organismu, kde se jako součást enzymů podílí na likvidaci peroxidů, a tím i ochraně buněčných membrán.

    Vstřebávání železa
    Již tento stručný přehled funkcí železa v organismu vysvětluje fakt, proč je jeho příjmu věnována dlouhodobě zvýšená pozornost. Dalším důvodem vědeckého zájmu je poměrně složitý způsob vstřebávání a metabolismu tohoto prvku a také překvapivě nízká využitelnost železa přijatého s potravou – ta se pohybuje mezi pouhými 3-6%. Hlavní procesy vstřebávání železa znázorňuje schéma 1. Ze schématu je patrno, že železo přijaté s potravou musí být nejprve uvolněno z komplexů, ve kterých je vázáno většinou v podobě Fe3+. Účinkem žaludečních šťáv (kyselinou chlorovodíkovou HCl) anebo kyselinou askorbovou je redukováno na využitelné Fe2+. Zde je třeba zdůraznit, že tento proces může být blokován řadou látek, například fytáty (organické soli fosforu), ionty vápníku, vlákninou, látkami obsaženými v čaji, kávě aj. Ke vstřebávání Fe2+ dochází především ve dvanácterníku pomocí nespecifických bílkovinných přenašečů. Ty mohou vázat nejen železo, ale také zinek, mangan, měď a další prvky. Z toho logicky vyplývá, že mezi jednotlivými prvky může nastat soupeření, zejména při nadbytku některého z nich.

    Část vstřebaného železa je oxidována v enterocytech a uložena v podobě zásobního střevního feritinu, který se jako pohotově využitelná forma nachází v játrech, slezině a dalších orgánech. Pro dlouhodobější skladování tohoto prvku slouží hemosiderin – trvalá sloučenina železa s bílkovinou. Větší část využitelného železa přestupuje do krve a poté je transportována do kostní dřeně, kde se účastní krvetvorby. Vstřebávání železa z potravy stoupá při poklesu jeho zásob v organismu nebo při zvýšené krvetvorbě. Současně se také více železa uvolňuje ze zásob do krve a méně je ukládáno do podoby zásobního střevního feritinu. Po rozpadu červených krvinek železo může být také znova využito v kostní dřeni anebo k doplnění zásob, což dokládá ekonomické nakládání s tímto stopovým prvkem. Při nadbytku železa je feritin transportován do střeva a takto se dostává do exkretů. Průvodním jevem bývá tmavá a tuhá stolice.

    Zvýšená potřeba železa
    Nedostatek železa se projevuje zpočátku nespecificky – malátností, celkovou ochablostí, bledostí. Rychle nastupuje únava i po menší námaze, u žen je popisováno i výrazné snížení sexuální aktivity. Dlouhotrvající nedostatekželeza vede k anémii (chudokrevnosti). Klesá počet červených krvinek, který je často doprovázen vzestupem hladiny krevních destiček, dochází také ke snižování obsahu hemoglobinu v krvi. Při provádění výzkumných pokusů na modelu selat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně ve spolupráci se společností Favea bylo v souvislosti s nedostatkem železa zaznamenáno rychlé zmenšování červených krvinek – šlo nepochybně o jejich funkční adaptaci s cílem udržet koncentraci hemoglobinu v nich. S velkou pravděpodobností menší červená krvinka projde bez poškození sinusy sleziny, a nebude tak odstraněna. Tyto pokusy měly za cíl hledat nové efektivněji využitelné formy železa. Jejich výsledky byly publikovány v mezinárodně uznávaném časopise Acta vet. Brno 2005.

    Superželezo
    • V našem těle se narodí každou sekundu 2 miliony nových červených krvinek.
    • Naše tělo obsahuje více než 25.000.000.000.000 červených krvinek, které žijí průměrně 120 dnů.
    • Více než 99% cév v našem těle tvoří kapiláry. Ty ale obsahují jen 250 ml krve.
    • Červené krvinky jsou „plastické“, aby prošly i těmi nejtenčími kapilárami.
    • Červená krvinka oběhne tělo v průměru za 30 – 45 sekund.
    • Každá červená krvinka obsahuje 270.000.000 molekul hemoglobinu (95% hmoty červené krvinky).
    • Až 50% objemu krve zaujímají červené krvinky.

    Reference:
    V rozsáhlé mexické klinické studii (2002) byl sledován vliv kombinace suplementu železa samostatně nebo společně s kyselinou listovou a to po dobu 60 dnů.

    Ve dvojitě zaslepené studii spolupracovalo 9 klinických pracovišť. Skupina 371 anemických žen ve věku 18 – 43 let ve 14 až 27 týdnu těhotenství, byla rozdělena do dvou skupin. Jedna skupina dostávala suplement železa a druhá skupina suplement železa v kombinaci s kyselinou listovou.

    Po dvou měsících bylo statisticky významně prokázáno, že kombinace suplementu železa a kyseliny listové je více efektivní než podávání suplementu železa samotného.

    Zajímavé je, že ženy, které dostávaly přípravek s obsahem železa a kyseliny listové, udávaly větší vitalitu a měly značně sníženou frekvenci únavového syndromu a slabosti.

    Superželezo: 1 tableta obsahuje 14 mg železa a 0,2 mg kyseliny listové.

    Dávkování: 1 tableta denně před spaním.

    Superželezo je vhodné podávat při:
    • anemii z nedostatku železa
    • v době těhotenství
    • v době kojení
    • v období menopausy
    • při silné menstruaci
    • po větších ztrátách krve (zranění, po operacích, u dárců krve)
    • u dialýzovaných pacientů
    • při zvýšené fyzické aktivitě
    Zkušenosti s preparátem SUPERŽELEZO u gravidních pacientek

    SUPERŽELEZO společnosti Favea

    Lze jen uvítat, že Favea prakticky navázala na tento výzkumný program a nabízí produkt obsahující čisté tzv. karbonylové železo. Vyvinutý mikronizát železa se postupně rozpouští v žaludečních šťávách (HCl), což je významné i pro postupné střevní vstřebávání. Kombinace s kyselinou listovou nezbytnou pro krvetvorbu v kostní dřeni může účinek výrobku jen posílit. Kromě využití deklarovaného výrobcem může Superželezo nalézt i širší uplatnění, například při problémech s jinými preparáty železa, nebo při zjevném nedostatečném příjmu železa v potravě. V této souvislosti je třeba upozornit na skutečnost, že mléčné diety, příjem výhradně bílého (tzv. dietního) masa a vegetariánská strava mohou rovněž přispět k nedostatku železa.
    Také zvýšená fyzická aktivita vedoucí k růstu svalové hmoty je doprovázena zvýšenou spotřebou železa pro syntézu svalového myoglobinu.
    Superželezo obsahuje nulmocné železo v iontové formě, které je vázáno v karbonylu železa pouze fyzikálními, nikoli chemickými vazbami.
    Nejde zde ani o soli železa, ani o chelát nebo dextran, které jsou speciálně těhotnými ženami špatně tolerovány, protože způsobují gastrointestinální obtíže od průjmu až po obstipaci.
    1 tableta Superželeza obsahuje 14 mg železa ve formě iron karbonylu, což je 100%DDD (doporučené denní dávky), zároveň i 200 µg kyseliny listové, což je také 100% DDD.
    Superželezo– studie
    Podávání Superželeza těhotným ženám

    Od ledna 2005 jsem měla možnost podávat Superželezo 36 těhotným ženám ve své gynekologické ambulanci. Jednalo se o skupinu žen ve věkovém rozmezí 24-39 let, s průměrným věkem 28,5. 4 ženy (tedy 11% souboru) byly vegetariánky, ostatní ženy konzumovaly smíšenou stravu.

    Průměrné hodnoty jednotlivých parametrů krevního obrazu byly v 11. týdnu gravidity při standardních odběrech na těhotenskou průkazku:

    Hemoglobin 134 g/l (v rozmezí 125-145g/l)
    HTC 0,36 (v rozmezí 0,32-0,38)

    V této době bylo Superželezo nasazeno pouze jedné pacientce, která měla hraniční krevní obraz a byla opakovaně těhotná po méně než roce.

    Ve druhém trimestru se na dolní hranici normy dostaly všechny pacientky. Hodnoty krevního obrazu byly:
    Hb 120,8 (v rozmezí 112-130g/l)
    HTC 0,34 (v rozmezí 0,31-0,36),
    kdy nejlepší hodnotu měla pacientka, které bylo Superželezo nasazeno již v 11. týdnu pro hraniční krevní obraz. Před porodem se při pravidelném užívání Superželeza žádná pacientka nedostala do pásma anemie.
    Většina žen pak pokračovala v užívání Superželeza i po porodu v průběhu šestinedělí.
    Pozitiva využití Superželeza jsou:
    • velmi dobrá tolerance gravidními ženami
    • velmi dobrý efekt na krvetvorbu
    • nezatížení lékového paušálu

    PUBLICATIONS

    Makalová,E., Havlíková, D., Bartoš, L., Trojan, S.: Dominance hierarchy in the fiale laboratoř rat.
    Physiologia bohemoslovaca.Vol. 34. 1985
    Uhrová, E., Pelák, Z.: Experiences with triphasic contraceptive pill Trisiston.
    Moderní gynekologie a porodnictví, r. 1, č. 2, p. 183 – 185)
    Zuntová, A., Uhrová, E., Hořejší, J.: The inflammatory pseudotumor of uterus.
    Československá pediatrie, 1991.
    Hořejší, J., Uhrová, E., Štucbartová, M.: The combination of nifuratel plus nystatin in mixedethiology vulvovaginitis in children and adolescent girls.
    Česká gynekologie, č. 61, 1996, č. 1, p. 51 – 54.
    Uhrová, E.: The infection in fiale genitalia.
    Lékařské listy č. 11, 1998, p. 4-6.
    Uhrová, E.: Diferential diagnosis in women with amenorea.
    Lékařské listy č. 36, 1998, p. 6-7.
    Uhrová, E.:The report from postgraduante training in Israel.
    Česká gynekologie r. 63, č. 4, 1998, p. 356
    Uhrová, E.: The history, present status and the future in oral contraceptive.
    Lékařské listy č. 39, 1999, p. 14-15
    Uhrová, E.: Chlamydialinfection in women.
    Diagnóza, č. 2, 2000, p. 7.